Moskva 20. mája (TASR) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes upozornilo, že predčasné prezidentské voľby na Ukrajine môžu viesť k prehĺbeniu krízy, ak sa nebudú implementovať tzv. cestovná mapa a ženevská dohoda, ktoré majú krajinu vyviesť z krízy, a neskoncuje sa s násilnosťami.
Námestník ruského rezortu diplomacie Grigorij Karasin vyjadril okrem toho znepokojenie nad vojenskými operáciami na východe Ukrajiny, ako Moskva označuje akcie ukrajinskej polície, armády a Národnej gardy proti separatistom.
Ako pripomenula agentúra Reuters, Kyjev chce touto "protiteroristickou operáciou" obnoviť kontrolu nad oblasťami na juhu a východe Ukrajiny, kde sa proruskí ozbrojenci zmocnili mnohých vládnych budov a strategicky dôležitých objektov.
Karasin na stretnutí s britským veľvyslancom v Moskve Timom Barrowom upozornil, že táto operácia blokuje "akékoľvek reálne kroky na deeskaláciu napätia na Ukrajine".
Ruská strana na schôdzke podčiarkla nevyhnutnosť celoukrajinského dialógu o ústavnej reforme v súlade so ženevskou dohodou a tzv. cestovnou mapou vypracovanou Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Karasin upozornil, že bez realizácie týchto dokumentov a bez okamžitého zastavenia bojových aktivít na juhovýchode Ukrajiny môžu voľby, vypísané na 25. mája, "viesť k prehĺbeniu protirečení v krajine".
Ako dodala agentúra ITAR-TASS, diplomati počas schôdzky prerokovali aj možnosti zapojenia medzinárodného spoločenstva do urovnania ukrajinskej krízy.
V pásme do 10 kilometrov od hranice nie sú ruskí vojaci ani technika
Ukrajinská pohraničná služba dnes oznámila, že v pásme do približne desať kilometrov od štátnej hranice s Ukrajinou nebadať žiadne ruské jednotky.
Ako spresnil poradca riaditeľa ukrajinskej pohraničnej služby Serhij Astachov, v pondelok pri leteckej obhliadke štátnej hranice neboli zistené žiadne prípady porušenia platných zmlúv ani žiadny pohyb vojenských kolón cez ukrajinsko-ruskú hranicu.
Dodal, že z lietadla obhliadli 820 kilometrov spoločných hraníc s Ruskom. Spresnil, že na ruskej strane, do hĺbky asi desať kilometrov od spoločnej hranice, nezaznamenali žiadnu ruskú techniku ani vojakov. "To, čo sa deje v pásme do 100 kilometrov, to už nie je otázka pre nás," dodal.
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok vydal rozkaz, aby sa vojská zapojené do vojenského cvičenia v Rostovskej, Belgorodskej a Brianskej oblasti vrátili do miest svojej stálej dislokácie.
Podľa ruského ministerstva obrany sa návrat vojsk do miest stálej dislokácie uskutoční v dvoch etapách: jednotky a technika sa najprv presunú k miestu nakládky, kde sa na vlakové súpravy naloží vojenská technika. Vlakom sa do stálych posádok budú prepravovať aj vojaci. Podľa správ z dnešného poludnia vojaci už začali s demontážou poľných táborov.
Agentúra Interfax s odvolaním sa na zdroj v bruselskej centrále NATO informovala, že aliancia ani dnes na ruskej strane spoločných hraníc s Ukrajinou nespozorovala pohyby, ktoré by svedčili o začiatku odsunu ruských vojsk.
"Nemáme nijaké informácie o zmene situácie pozdĺž východných hraníc Ukrajiny," uviedol zdroj v komentári o situácii na hraniciach po uplynutí viac ako 24 hodín od vydania Putinovho rozkazu na odsun.
Námestník ruského ministra obrany Anatolij Antonov v reakcii na tieto medializované informácie v rozhovore pre britskú spoločnosť BBC znova potvrdil odsun ruských vojsk od hraníc s Ukrajinou. Dodal, že nechápe, na "akú vzdialenosť sa majú stiahnuť, aby to Západu stačilo k spokojnosti".
Prítomnosť ruských vojsk v blízkosti východných hraníc Ukrajiny je faktorom, ktorý po krymskej kríze ešte viac vyostril napätie na Ukrajine, ako i vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom.
0